נגישות
 

משקופים לדלת - סוגים, תכונות והבדלים

חשוב להבין מהו המפרט הטכני של המוצר אותו אתם מעוניינים לרכוש; בחנו את דלתות הפנים שלכם, זה הזמן להבין מי נגד מי.

המסגרת הכוללת קורה עליונה ושתי קורות צידיות, אשר מותקנת בדופן קיר הפתח ובצמוד לו, קרויה משקוף;

מטרתו של המשקוף היא לתמוך בדופן הקיר, לחבר בצורה אסתטית, יציבה ובטוחה בין הקיר לבין כנף הדלת עצמה.


מטעמי אסתטיקה, מוצמדות למשקוף הלבשות תואמות. ההלבשות הן מוצר משלים אשר מסתיר את התפר בין המשקוף,

הקיר וכנף הדלת. ההלבשות, אשר קרויות לעיתים גם 'שלווניות' או 'שלעבניות'

(בדיאלקט עממי יותר של בעלי מקצוע מתחום הבניה), מותקנות בסטים; בכל סט, הלבשת ראש ושתי הלבשות רגל.

בפתח אחד יותקנו לרוב שני סטים של הלבשות, כל סט בצורה של האות ח', משני צידי הקיר.

 


מידות המשקוף וההלבשות ואופי חיתוכם נקבע בהתאם למידות הקיר, אילוצים בשטח (נקודות חשמל, ריהוט ועוד) ובקשות הדייר. יחדיו, המשקוף וההלבשות אינם מהווים חלק בשימוש היום-יומי בדלת הפנים, אך חשובות מאוד; הן, כאמור, מטעמי אסתטיקה ובטיחות, והן כדי לשמור גם על קיר הפתח עצמו מלהינזק על ידי כנף הדלת לאורך שנים של פעילות. 

סוגי משקופים ותכונותיהם

1.משקופים כפולים

המשקוף הכפול מבוסס מידה. דהיינו, אין שום הבדל בחומר הגלם או בצורת המשקוף, בין משקוף כפול למשקוף רגיל, על סוגיו השונים. כאשר מגיע מודד מוסמך לדירת הלקוח, מטעם חברת הדלתות שבחרתם, הוא מודד את עובי הקיר בכל הפתחים בבית. לאחר המדידה, הוא מעביר לחברת הדלתות את הנתונים על חתך המשקוף (עובי) בכל פתח ופתח.

בכל חברת דלתות קיימות מידות סטנדרטיות לייצור משקופים, אך לכל כלל יוצא מן הכלל בבתים חדשים יותר הנבנו במסגרת פרויקטים קבלניים, גודל הפתחים בדירה/בניין הוא בדרך כלל זהה, ואין חריגות מיוחדות. מנגד, בשיפוץ בבתים פרטיים (בעיקר בתים ישנים שלא נבנו לפי סטנדרט בניה אחיד), גודל הפתחים השונים באותה דירה נוטה להשתנות. כך, לעיתים בעת מדידה בדירת הלקוח מתגלה כי יש צורך במשקוף כפול – דהיינו, מייצרים שני משקופים בגודל סטנדרטי, ומאחדים אותם לגודל כפול. המשקוף הכפול אמנם מתומחר בהתאם לשימוש בפי שניים חומר גלם, אך כאשר בעל המקצוע מתחום הבניה / מודד מטעם חברת הדלתות ממליץ על משקוף כפול, כדאי להיענות, היות ומשקוף במידה הלא נכונה משפיע על פתיחה מיטבית של הדלת, ולא מאפשר לה להיפתח 'עד הסוף'. 

2.משקופים עיוורים (סמויים)

המשקוף העיוור הוא משקוף טרומי עשוי עץ שמניחים לפני התקנת המשקוף הסופי שמגיע עם קומפלט דלת הפנים שבחרתם. את המשקוף העיוור מתקין בעל מקצוע מתחום הבניה בהליך התקנה מקדים להתקנת דלת הפנים. המשקוף העיוור נועד להקל על התקנת הקומפלט, שתתבצע מאוחר יותר על ידי מתקין מוסמך מטעם חברת הדלתות; הסיבה היא שברוב המקרים פתח הקיר אינו מותקן כ-פלס מושלם, ואילו להתקנה נדרשים פני שטח ישרים, בעלי פינות ישרות ומוגדרות. המשקוף העיוור נסתר מהעין, ומכאן שמו, ובזכותו מעוגנת מסגרת המשקוף הרגיל בצורה יציבה ובטוחה יותר. עובדה מעניינת היא שמשקוף עיוור מגדיר לא רק את קו הטיח ואת מתאר הפתח הסופי, אלא גם מקל את עבודת הרצף בהגדרת קו ריצוף.

3.משקופי מתכת

משקוף המתכת נפוץ כיום לרוב בדלתות כניסה, ומטרתו לייצב את מיקום ופעילות כנף דלת הכניסה הכבד יחסית. עם זאת, ישנו שימוש (פחות נפוץ) במשקופי מתכת גם בדלתות פנים, למשל במשקופי אלומיניום. אחת הסיבות לחוסר הפופולריות של משקוף המתכת בדלתות פנים, היא שדלת הפנים אינה כבדה כמו דלת חוץ, ואין צורך במשקוף 'מסיבי' ממתכת. סיבה נוספת היא עיצובית; כיום מרבית דלתות הפנים עשויות מעץ או חומרי עצה, והאינטרס הוא להתאים בין המשקוף וההלבשות לכנף הדלת. 
פנדור אינה משתמשת במשקופי מתכת, וכן אינה עוסקת בפירוק משקופי מתכת. 

4.משקופי עץ

בניגוד למשקופי מתכת, משקופים מעץ נפוצים יותר בדלתות פנים, אך עם השנים, העניין בהם פוחת תודות לפיתוח משקופים פולימריים. משקופי העץ עשויים לרוב מעץ אורן או מעץ אורן מפולח, ומתאימים לחללים בהם מותקן פרקט. בחללים אלו, אין סכנה כי העץ יספח מים (בעת ניקיון, הצפה, נזילה, התזת מים בחדרים 'רטובים' כמו שירותים, אמבטיה או מקלחת ועוד), והמשקופים נשמרים היטב. משקופי העץ של פנדור איכותיים ביותר, ברמת גימור גבוהה, אך אינם עמידים למים. לכן, בבחירת דלתות פנים, במיוחד לבית ללא פרקט, מומלץ לשקול ברצינות לרכוש משקופים, הלבשות ואף דלתות שכולם עמידים למים.

5.משקופי WPC – משקופים פולימריים מחומר פלסטי

המשקוף הפולימרי נולד מתוך צורך בבית הישראלי. מצד אחד, ישנה שאיפה אסתטית-עיצובית להתאים בין חלקי קומפלט הדלת; משקוף, כנף דלת והלבשות שיתאימו אלו לאלו בגוונים ובסוג החומר ממנו הם עשויים. מצד שני, המשקוף הישראלי חשוף לשתי סכנות מרכזיות. האחת הינה מזיקי עץ, הנפוצים בארצנו ברוחב תפוצה משתנה; באזורים שונים בארץ (מדבר יהודה, דרום הארץ ולאורך השפלה), קיים מצע פורה להתפתחות טרמיטים, בעיקר בעונת הרבייה (הקרויה "מעוף הכלולות"). משקופי עץ הם מעדן למזיקים אלו ולאחרים, ועשויים להיאכל ולהינזק קשות. נזק למשקוף אף עלול להזיק ליציבות ולפעולת כנף הדלת בעקיפין, עקב התפרקות המסגרת המקשרת בין כנף הדלת לדופן הקיר. 

סכנה שניה, חמורה ונפוצה ממזיקי עץ, היא בעיית המים. בבית הישראלי, נהוג לשטוף את הרצפות עם מים, ולרוב עם כמויות רבות. מה שנתפס עבור עקרת הבית הישראלית כ-מעט מים לשטיפה, הוא למעשה כמות גדולה מאוד יחסית להליכי שטיפת הבית במדינות אחרות בעולם. באיטליה למשל, ארץ מוצאו של סגנון הייצור השולט בענף דלתות הפנים בישראל, כלל לא שוטפים עם מים, היות והריצוף הנפוץ הוא פרקט. 

על מנת להתגבר על הבעיות הללו, ובמקביל לא לאבד את הדגש על ההתאמה בין המשקוף, כנף הדלת וההלבשות מבחינת סוג חומרי גלם, והגוון ו/או טקסטורה שלהם, פותחו משקופים פולימריים, או בשמם השני, 
משקופי WPC. הצירוף WPC מייצג את המילים Wooden Plastic Composite. מדובר בתערובת עשויה חומר פלסטי וחומר עצה (ובכללם נסורת וסיבי עץ), אשר הופכת את המשקופים לעמידים למים ולמזיקי עץ; החומר הפלסטי מונע ספיחת נוזלים והתנפחות במגע עם מים, וכתוצאה מזה מונע גם התקלפות לא נעימה לעין. מיותר לציין ש- WPC אינו ערב לחיקם של מזיקי העץ, ומוגן מפניהם.

בפנדור, אנו מייצרים משקופי WPC וכן הלבשות WPC אשר תואמים בגוון/או טקסטורה לכנף הדלת ובעלי אחריות כתובה נגד מים ומזיקי עץ. קהל לקוחותינו יכול ליהנות מחומרי גלם איכותיים ועמידים יותר באחריות, המתאימים לצרכי ביתם, ובמקביל לא לוותר על ההתאמה המושלמת בין הסגנון והצבע של הריהוט וקירות הבית לבין קומפלט דלת הפנים שרכשתם.

סוגי משקופים בפנדור

        

1. משקוף קלאסי (קרוי גם 'מדורג')

המשקוף ה'קלאסי' הוא משקוף עשוי עץ אורן מפולח בעלות שכבות מרובות (פאנל), מצופה פורמייקה המודבקת למשקוף בדבק PUR. המשקוף מכונה מדורג בשל הדירוג במסגרת המשקוף, ומקנה לפתח עיצוב מינימליסטי. משקוף זה אינו עמיד למים ולמזיקי עץ אך מגיע עם הלבשות פולימריות עמידות למים ולמזיקי עץ בגוון ו/או בטקסטורה הזהים למשקוף.

בפנדור, משקוף זה מגיע בדגמי למינטו בלבד, מהסדרה שבה כנף הדלת אינו עמיד למים ולמזיקי עץ.

  

2.משקוף עגול

המשקוף העגול הינו משקוף בעיצוב מעוגל, עשוי WPC; עובדה זו מקנה לו עמידות גבוהה יותר לפגיעות מכניות לעומת משקוף העץ הפשוט יותר, וכן עמידות למים ולמזיקי עץ. המשקוף העגול מגיע עם הלבשות פולימריות מעוגלות העמידות למים ולמזיקי עץ, ובעיצוב התואם למשקוף בגוון ו/או בטקסטורה.

בפנדור, משקוף זה מגיע בדגמי למינטו בלבד, מהסדרה שבה כנף הדלת עצמו אינו עמיד למים ולמזיקי עץ.

  

3.משקוף פירנצה

משקוף פירנצה הינו משקוף בעיצוב ישר. בדומה לחברו העגול, עשוי WPC. גם למשקוף זה עמידות גבוהה יותר לנזקים מכניים מאשר למשקוף העץ, והוא מגיע עם אחריות נגד מים ומזיקי עץ. למשקוף פירנצה מוצמדות הלבשות תואמות בעיצוב ובגוון ו/או טקסטורה, העמידות גם הן למים ולמזיקי עץ. 

בפנדור, משקוף זה מגיע בדגמי למינטו גוונים (לבן/שמנת) מהסדרה שבה כנף הדלת אינו עמיד למים ולמזיקי עץ, ובדגמי סדרת היוניק, סדרת קומפלטים העמידים למים ולמזיקי עץ.

  

4.משקוף פרימיום יוניק

בדומה למשקוף הפירנצה, המיועד לסדרת היוניק הרגילה, משקוף הפרימיום יוניק גם הוא עשוי WPC, בעל עמידות גבוהה יותר לפגיעות מכניות ביחס למשקוף עץ, ואחריות נגד מים ומזיקי עץ. השוני במשקוף המיועד לדלתות הפרימיום יוניק, יהלום הכתר של דלתות פנדור, הוא בין היתר בעיצוב המשקוף. 

בניגוד לשאר המשקופים של פנדור, המתאימים לשני צירי פייפ סטנדרטיים עליהם מתלבש כנף הדלת, משקוף הפרימיום יוניק הוא בעל שלושה שקעים המתאימים לצירים שקועים ...

צירים אלו, נקראים 'צירים נסתרים' או 'צירי ספר'; צורתם, מיקומם וכמותם מעגנים את כנף הדלת בצורה טובה ובטוחה יותר למסגרת המשקוף. 
תכונת הציר הנסתר השקוע בגוף המשקוף מאפשרת את פתיחת כנף הדלת ל- 180 מעלות. בנוסף, כאשר כנף דלת הפרימיום יוניק סגור, נוצר קו אחיד עם הקיר מצד אחד של הדלת, או 'קו 0' עם הקיר; לרוב, הלקוחות בוחרים כי צד זה יפנה למסדרון, מטעמי נוי. 

אלמנט זה מקנה לחלל הבית טוויסט עיצובי נוסף בטוב טעם, אשר משתלב היטב עם הגימור האסתטי המשופר של כנף דלת הפרימיום יוניק, שהוא בעל קנט מעוגל (שטומפקנט). 
בפנדור, משקוף מסוג זה תואם לדלתות מסדרת פרימיום יוניק בלבד, סדרת קומפלטים עמידים למים ולמזיקי עץ. כל המשקופים בפנדור מחורצים משני צידיהם בכדי לנעוץ את ההלבשות התואמות למקומן, וכן מגיעים עם פס אטימה, תוצרת חברת שלגל, גרמניה. 

לנוחיותכם, מצורפים חתכי משקופים לפי סוגי משקופים שונים המוצעים בפנדור:

כדי ללמוד עוד על היצע הדגמים שלנו, 
היכנסו לגלריית דלתות הפנים שלנו.


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

אולם התצוגה
ראשון לציון:
כתובת: רח' אצ"ל 20
אזור התעשייה החדש,
טלפון: 03-9555051
אולם התצוגה דיזיין
סנטר בני ברק:
כתובת: קניון דיזיין סנטר, קומה 3 
רח' הלח"י 2
טלפון: 03-6162120

אולם תצוגה קרית גת:
כתובת:
 ישראל פולק 44
טלפון: 08-8588500

הנהלת פנדור
ראשון לציון:
כתובת: רח' אצ"ל 20
אזור התעשייה החדש
טלפון: 03-9555000

אולם התצוגה נתניה:
כתובת: מתחם הום דיזיין,
הגביש 10, א.ת פולג
טלפון: 09-7414471

מכירות לקבלנים וסוחרים
office@pandoor.co.il
פקס: 03-9617446